Zdrowie psychiczne – dlaczego jest takie ważne?

Dane dotyczące zdrowia psychicznego nie są optymistyczne. Co czwarta dorosła osoba doświadcza przynajmniej raz w życiu trudności takich jak zaburzenia lękowe, zaburzenia nastroju, snu czy uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Według informacji WHO, obecnie aż 350 milionów ludzi na całym świecie cierpi na depresję, która jest drugim najczęściej rozpoznawanym problemem zdrowotnym. Co roku aż 800 tysięcy osób popełnia samobójstwo.

Skala problemów związanych ze zdrowiem psychicznym jest zatem niepokojąca, a konsekwencje zaniedbań w tym obszarze mogą poważnie zagrozić życiu.

Co to właściwie znaczy “zdrowy umysł”?

Zdrowie psychiczne to nie tylko brak chorób i objawów psychopatologicznych. To stan dobrostanu, w którym człowiek może wykorzystywać własny potencjał, radzić sobie z życiowymi wyzwaniami, utrzymywać bliskie relacje oraz być efektywnym w pracy, nauce czy w szeroko rozumianym działaniu.

W tej perspektywie zdrowie psychiczne stanowi fundament niezbędny do właściwego funkcjonowania. Ma ono takie samo znaczenie jak zdrowie fizyczne.

Zdrowy umysł = zdrowe ciało

Zgodnie z modelem biopsychospołecznym, nasz ogólny stan zdrowia zależy od trzech czynników – biologicznego, psychicznego i społecznego. Brak równowagi w jednym z obszarów może wpłynąć negatywnie na pozostałe.

Według tej koncepcji, zaburzenia zdrowia psychicznego mogą zwiększyć ryzyko chorób somatycznych. Istnieje wiele przykładów w medycynie, które potwierdzają tę zależność. Na przykład, depresja może prowadzić do choroby niedokrwiennej serca, udaru oraz obniżyć szanse powrotu do zdrowia po ataku serca.

Z kolei zaburzenia lękowe mogą zwiększyć ryzyko nadciśnienia, wywołać problemy z układem żołądkowo-jelitowym czy bóle głowy. Częste są także przypadki gdy długotrwały stres negatywnie wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego oraz trawiennego.

Jakoś dam radę?

Troska o zdrowie psychiczne i dobrostan jest kluczowa dla utrzymania dobrego ogólnego stanu zdrowia. Chociaż w wielu społeczeństwach dbanie o psychikę przez lata nie było uznawane za priorytet, obecnie powoli obserwuje się zmianę tej postawy, a świadomość wagi zdrowia psychicznego wzrasta.

Niestety, wciąż w tym procesie towarzyszą nam utrudniające przekonania oraz stereotypy na temat zdrowia psychicznego. Wystarczy wymienić: „Jakoś dam radę”, „Osoby z zaburzeniami psychicznymi są słabe”, “Leki zmienią moją osobowość”, „Jeszcze wytrzymam”, „Zaraz mi przejdzie”, „Chłopaki nie płaczą” i wiele innych.

Takie przekonania prowadzą do tego, że osoby potrzebujące wsparcia czują niezrozumienie i znięchęcenie do poszukiwania pomocy i korzystania z dostępnych zasobów wsparcia.

Sięgnij po wsparcie. Pomoc psychologiczna i psychoterapia

Tymczasem nie warto czekać, aż objawy psychopatologiczne obniżą satysfakcję z życia, uniemożliwią wykonywanie codziennych zadań, odizolują od bliskich czy nawet zagrożą poważnie życiu.

O zdrowie psychiczne trzeba dbać tak samo jak o fizyczne, zarówno na poziomie profilaktyki, jak i interwencji. Zwracanie się po pomoc do profesjonalistów, takich jak psychologowie, psychoterapeuci czy psychiatrzy, nie jest oznaką słabości, ale ważnym krokiem na drodze do zdrowienia, walki o siebie i poprawy jakości życia.

A leczenie – niezależnie od tego, czy jest to psychoterapia, farmakoterapia czy połączenie obu – ma ogromny potencjał, by wprowadzić istotne zmiany w jakości życia pacjenta. Długoterminowe korzyści obejmują większą satysfakcję z życia i relacji, poczucie dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego oraz głębsze rozumienie siebie samego.

Jeśli potrzebujesz pomocy, zapraszamy do skorzystania z usług naszych specjalistów zdrowia psychicznego. Świadczymy usługi poradnictwa psychologicznego, psychoterapii, terapii środowiskowej oraz psychiatrii dla dzieci młodzieży i dorosłych. Można skorzystać z nich odpłatnie lub w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.