Uroflometria to nieinwazyjne badanie przepływu moczu. Badanie to zaleca się u pacjentów, u których podejrzewa się występowanie problemów w obrębie dolnych dróg moczowych, które prowadzą do utrudnionego oddawania moczu. Test ten polega na celowym i świadomym oddawaniu moczu w miejscu do tego wyznaczonym.
Specjalna aparatura mierzy siłę i maksymalne tempo przepływu moczu, a także jego objętość. Dodatkowo rejestrowany jest strumień moczu i jego wzorzec. Badanie to pozwala na obiektywne stwierdzenie problemów związanych z utrudnionym oddawaniem moczu.
Uroflometria jest zupełnie bezbolesna.
Dla prawidłowego przeprowadzenia badania i osiągnięcia miarodajnych wyników warto pamiętać, że badanie to wymaga pewnego przygotowania.
Przygotowanie pacjenta
Przygotowanie się do badania dla pacjenta jest proste. Do prawidłowego przeprowadzenia testu należy zgłosić się z pełnym pęcherzem, choć nie powinien być on nadmiernie wypełniony. W tym celu nie powinno się oddawać moczu na minimum dwie-trzy godziny przed badaniem. Warto wypić wcześniej dodatkową szklankę lub dwie wody.
Przed samą uroflometrią przeprowadzany jest zazwyczaj krótki wywiad, który ma na celu wykluczenie aktualnie istniejących przeciwwskazań.
Wskazania i przeciwskazania do badania
WSKAZANIA:
Uroflometria u osób dorosłych wskazania jest przy diagnostyce choroby jak i ocenie skuteczności jej leczenia. Lekarz decyduje się na wykonanie uroflometrii u pacjenta w sytuacjach, w których podejrzewa zaburzenia funkcjonowania dolnych dróg moczowych. Badanie może być także zlecone w celu oceny pracy pęcherza oraz mięśni zwieraczy cewki moczowej. Uroflometria u dzieci również należy do standardu postępowania, a wskazania do tego testu są takie same jak w przypadku osób dorosłych. Podstawowym wskazaniem do przeprowadzenia badania jest osłabienie strumienia moczu, który wypływa zbyt powoli oraz zaleganie moczu w pęcherzu po mikcji. Lekarz może zlecić takie badanie również w przypadku, gdy u pacjenta dochodzi do zwiększonej częstotliwości oddawania moczu lub, kiedy skarży się on na nawracające infekcje układu moczowego oraz inne dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych, takie jak na przykład nietrzymanie moczu.
Powodem takiego stanu może być łagodny przerost prostaty, proces nowotworowy w obrębie prostaty, pęcherz neurogenny czy uchyłki pęcherza moczowego.
PRZECIWSKAZANIA:
Podstawowym przeciwskazaniem do wykonania badania jest zakażenie dolnych dróg moczowych.
Badania także nie przeprowadza się z reguły u osób, które nie są zdolne do współpracy z lekarzem bądź pielęgniarką.
Przebieg badania
Pacjent jest przygotowywany do badania przez odpowiednio przeszkolony personel. Samo badanie polega na tym, że pacjent siada na specjalnym urządzeniu, a następnie po uzyskaniu sygnału zaczyna oddawać mocz.
Mamy świadomość że choć uroflometria jest często krępująca, to dążymy do tego, aby była wykonana z pełnym poszanowaniem godności oraz z szacunkiem dla naszych pacjentów. Pacjent oddaje mocz zazwyczaj w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu, tak by miał zapewniona jak największą intymność
Wynik badania
Interpretacja wyników uroflometrii w naszej Placówce zajmuje się lekarz urolog. O ile urządzenie jakie posiadamy do badania samo ocenia maksymalną prędkość przepływu moczu, to sama interpretacja wyników musi uwzględniać dodatkowe informacje jak wiek pacjenta czy też dotychczas stosowane leczenie.
Wyniki uroflometrii dostępne są niemalże od razu po przeprowadzeniu badania.
Zdarzyć się jednak może, że pod wpływem pewnych czynników test będzie trzeba wykonać ponownie.
Zapisy na badanie
Na badanie można zapisać się telefonicznie pod numerem telefonów dostępnych na stronie www.kaarmed.pl, lub osobiście w rejestracji od poniedziałku do piątku w godz. Od 8.00 do 20.00 i w soboty od 8.00 do 14.00.
Cena badania
UROFLOMETRIA – 120 zł
Konsultacja urologiczna po badaniu
Po badaniu zalecana jest wizyta u lekarza urologa z wynikami badań w celu ustalenia dalszego postępowania.