Częstą przyczyną problemów doświadczanych w sferze seksualnej tkwi w naszej psychice m.in. w sposobie doświadczania własnej seksualności, negatywnych emocjach towarzyszących zbliżeniu z drugą osobą lub w postawach względem seksualności wyniesionych z domu. Częstym źródłem niektórych trudności jest też przyzwyczajenie do konkretnego rodzaju bodźca czy zwykłe poleganie na masturbacji. W niektórych przypadkach problemy natury seksuologicznej mają swe źródła w zaburzeniach lękowych lub depresyjnych, nierzadko trudności seksualne są tylko “objawem” innych problemów. Dlatego też w radzeniu sobie z nimi psycholog seksuolog lub psychoterapeuta bywają niezwykle pomocni.
Psycholog- seksuolog może być też dużym wsparciem też dla osób nieakceptujących z różnych względów swoich fantazji seksualnych
Psycholog specjalizujący się w obszarze seksuologii człowieka, posiadający właściwe przygotowanie seksuologiczne, jest kompetentny by pracować z osobą, która doświadcza trudności w tym obszarze poprzez oddziaływania psychologiczne, posiadanych potrzeb w tym obszarze lub które mają trudność by nawiązać kontakt i porozumieć się w tej sprawie z partnerem lub partnerką. Na przykład nie wiedzą jak opowiedzieć bliskiej osobie o swoim potrzebach, czy nie potrafią porozmawiać o tym, co sprawia im przyjemność, a co wręcz przeciwnie – jest źródłem niechęci czy bólu. Z kolei osoby nieheteroseksualne, transseksualne lub transgenderyczne, mogą skorzystać ze wsparcia psychologa w radzeniu sobie ze specyficznymi trudnościami, wynikającymi z posiadanej tożsamości seksualnej.