Badania diagnostyczne są nieodłączną częścią procesu leczenia i wykonywane są na zlecenie lekarza, bądź na życzenie Pacjenta. Niektóre z badań służą również profilaktyce, dlatego warto robić je regularnie, szczególnie jeżeli wynika to z zaleceń lekarza. Wśród badań diagnostycznych oferujemy między innymi:
EKG
Elektrokardiografia (EKG) jest badaniem diagnostycznym wykorzystywanym do rozpoznawania schorzeń kardiologicznych. Metoda ta polega na elektrycznej rejestracji czynności mięśnia sercowego, po podpięciu do klatki piersiowej pacjenta specjalnych elektrod. Zabieg jest nieinwazyjny i w całości bezpieczny dla badanej osoby. Wynik otrzymywany jest na ekranie monitora lub w postaci druku na specjalnym papierze milimetrowym. EKG jest jednym z podstawowych źródeł informacji w celu rozpoznania chorób serca dla lekarza internisty oraz kardiologa.
KTG
Kardiotokografia (KTG) służy monitorowaniu akcji serca płodu z jednoczesnym zapisem czynności skurczowej macicy. Badanie to pozwala wcześnie wykryć sytuacje zagrożenia życia płodu.
W Poliklinice „KAAR-MED” badania KTG wykonywane są przez doświadczone położne, a wynik oceniany jest przez lekarzy ginekologów-położników.
PROFILAKTYKA NOWOTWOROWA
Co roku 3,5 tysiąca Polek dowiaduje się o zachorowaniu na raka szyjki macicy. Niestety zdecydowana większość pacjentek zyskuje świadomość o chorobie zbyt późno. Aby zapobiegać nowotworowi szyjki macicy konieczne jest systematyczne wykonywanie badań profilaktycznych takich jak cytologia czy kolposkopia.
KOLPOSKOPIA
Jest to nieinwazyjne badanie polegające na oglądaniu szyjki macicy, pochwy oraz sromu przy pomocy urządzenia optycznego – kolposkopu. Za jego pomocą lekarz ginekolog może obejrzeć powierzchnię tych narządów w dużym powiększeniu oraz w dobrym oświetleniu.
Do czego służy badanie kolposkopowe i jakie są wskazania?
Podstawowym celem wykonywania kolposkopii jest wczesne wykrywanie stanów przednowotworowych i wczesnonowotworowych szyjki macicy, pochwy oraz sromu. Badanie kolposkopowe jest najdokładniejszym badaniem pozwalającym wykryć wczesną, bezobjawową jeszcze, postać nowotworu szyjki macicy. Kolposkopia wykonywana wraz z cytologią odznacza się niemal 100% skutecznością. Ponadto pozwala dostrzec zmiany nienowotworowe („łagodne”) związane z nieprawidłowym rozrostem tkanek nabłonkowych oraz ułatwia rozpoznanie chorób szyjki macicy, pochwy i sromu.
HISTEROSKOPIA
Histeroskopia diagnostyczna i diagnostyczno-zabiegowa wykorzystywana jest przede wszystkim do diagnostyki i leczenia zaburzeń płodności, a także stanów przednowotworowych i nowotworów. Jest ona wskazana w następujących przypadkach:
Histeroskopia umożliwia specjaliście zlokalizowanie nawet bardzo małych polipów, mięśniaków, zrostów oraz guzów nowotworowych. Dzięki histeroskopii można również pobrać wycinki do badania tkanek.